logo

Yemen’de 16,4 milyon kişi sağlık hizmeti alamıyor

Yemen’de 16,4 milyon kişi sağlık hizmeti alamıyor

DSÖ, Yemen'deki durumla ilgili 2017 yıllık raporunu yayımladı. Rapora göre, 28 milyon nüfusa sahip Yemen'de savaş nedeniyle 9 bin 245 kişi hayatını kaybetti.

Ülkedeki ölümlerin yüzde 50'si bulaşıcı hastalıklar ve yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Savaş bölgelerindekiler, diğer bölgelerde yaşayanlardan çok daha kötü besleniyor. Yetersiz beslenme, bulaşıcı hastalıklarla birleşince salgın hastalık riski artıyor ve hastalıklara karşı direnç azalıyor.

Yemen'de sağlık hizmeti veren hastane ya da sağlık ocağı gibi yerlerin yüzde 50'si kapalı ya da kısmi hizmet veriyor. Kısmi hizmet veren sağlık kuruluşları da savaştan büyük darbe alan hükümetin yatırım yapamaması sebebiyle sağlık ekipmanı eksikliği çekiyor.

Tarihin en büyük kolera salgını

Rapora göre, 2 yıldır kolera salgınının yaşandığı ülkede, 1 milyondan fazla kişi hastalıklardan doğrudan etkilendi. Koleranın son 2 yılda hızla yayıldığı Yemen'de, aşı ve tıbbi destek eksikliğinden 2 bin 266 kişi yaşamını yitirdi.

Aşı ve tıbbi destekler sayesinde yayılma hızında azalış gösteren kolera salgını, özellikle savaşın yoğun olarak yaşandığı ülkenin batı kesiminde can almaya devam ediyor. 2017 sonlarına doğru ülkenin yüzde 92'sine yayılan ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "tarihin en büyük ve en hızlı yayılan kolera salgını" olarak adlandırılan hastalığın etkisi sürüyor.

Savaş bölgelerinden kaçan 3 milyona yakın kişinin yüzde 40'ı sıtma riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşıyor. Evlerinden kaçıp kamplara yerleşenler arasında bulaşıcı hastalıklar daha hızlı yayılıyor. Sağlık hizmetlerinin eksikliğinden dolayı durumun giderek ciddileştiği belirtiliyor.

Kanser hastaları tedavi göremiyor

Raporda Yemen'de bulaşıcı hastalıkların yanı sıra ciddi tedavilere ihtiyaç duyan kanser hastalarının durumuna da değinildi.

Geçen yıl 10 bine yakın kişinin kısıtlı düzeyde kanser tedavisi alabildiği ülkede, 2018'de 30 bin yeni kanser vakasının ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Yemen'de kanser hastalarının yarısına yakını hiçbir şekilde tedavi alamıyor.

En çok çocuklar zarar görüyor

DSÖ raporunda, Yemenli çocukların durumu hakkında da bilgi verildi. Mart 2015'den 2017 sonuna kadar hayatını kaybeden 9 bin 245 kişi arasında 744 çocuk var.

Ayrıca, Yemen'de tespit edilen 60 binden fazla kanser hastasının yüzde 12'sinin çocuklardan oluştuğu ifade edildi.

Difteri, sıtma ve kolera gibi salgın hastalıkların artmaya başladığı Nisan 2017'den bu yana 6 haftalık ile 6 yaş arasındaki 670 bin 884, 7-15 yaş arasındaki 1 milyon 41 bin 256 çocuğa salgın hastalıklara karşı aşı yapıldı.

UNICEF'ten geçen hafta yapılan açıklamada, "Yemen'de her 10 dakikada bir çocuk önlenebilir hastalıklar yüzünden ölüyor. Kolera salgını geri gelecek. Birkaç hafta içinde yağmur sezonu başlayacak ve büyük ve acil yatırımlar yapılmazsa kolera Yemenli çocukları bir kez daha vuracak" uyarısı yapılmıştı.

Yemen'de savaşın 3. yılı

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise, Mart 2015'ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor. 

Kaynak: AA

Mandzukic milli formaya veda etti

Mandzukic milli formaya veda ettiSon olarak Dünya Kupası'nda final oynama heyecanı yaşayan Hırvat futbolcu, milli takım kariyerini sonlandırdı.…

Son olarak Dünya Kupası'nda final oynama heyecanı yaşayan Hırvat futbolcu, milli takım kariyerini sonlandırdı.

Son olarak Dünya Kupası'nda final oynama heyecanı yaşayan Hırvat futbolcu, milli takım kariyerini sonlandırdı.

Juventus'ta forma giyen Mario Mandzukic, Hırvatistan Milli Takımı'ndaki kariyerini noktaladığını açıkladı.

Rusya'da oynanan 2018 FIFA Dünya Kupası'nı finalde Fransa'ya yenilerek ikinci tamamlayan Hırvatistan'ın önemli futbolcularından Mandzukic, milli takımı bıraktığını açıkladı.

Hırvatistan Futbol Federasyonu'nun açıklamasında görüşlerine yer verilen 32 yaşındaki futbolcu, "Ayrılma kararımı bildirmek deplasmanda oynamak ya da 120 dakika hızlı koşmaktan bile zor. Zor çünkü ülkemin formasını taşımak ve temsil etmek son derece gurur veren anlardandı. Zor çünkü geri dönüşü olmadığını biliyorum ancak ayrılmak için doğru zamanın geldiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Mesajında, Dünya Kupası'nda ikinciliğin verdiği azim ve enerjiye rağmen bu zor kararı aldığını belirten Mandzukic, "Hayalimizi gerçekleştirdik. Rusya'da takım arkadaşlarımla geçirdiğim bir ayı ve eve dönüş sevincimizi asla unutmayacağım." görüşünü paylaştı.

Hırvatistan milli formasını 14 yıl giydiğini anımsatan Mandzukic, takım arkadaşları, teknik direktörleri ve tüm taraftarlara gönülden teşekkür etti.

Kariyerinde milli formayla 89 maça çıkan Mandzukic, 33 gol attı.

Ronaldo taburcu edildi

Ronaldo taburcu edildiZatürre teşhisiyle hastaneye yatırılan Brezilyalı efsane, sağlığına kavuştu.…

Zatürre teşhisiyle hastaneye yatırılan Brezilyalı efsane, sağlığına kavuştu.

Zatürre teşhisiyle hastaneye yatırılan Brezilyalı efsane, sağlığına kavuştu.

Tatilini sürdürdüğü Ibiza'da rahatsızlanan ve zatürre teşhisiyle geçtiğimiz hafta sonu hastaneye kaldırılan Brezilyalı eski futbolcu Ronaldo'nun taburcu edildiği açıklandı.

Hastane yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, sağlığına kavuşan Brezilyalı eski futbolcunun sabah 10.30 sıralarında hastaneden ayrıldığı ifade edildi. Açıklamada basınla karşılaşmak istemeyen Ronaldo'nun çıkış için hastanenin farklı bir kapısını kullandığı belirtildi.

Hastaneye kaldırılması üzerine hakkındaki söylentilere engel olmak için Twitter hesabından bir açıklama yapan Ronaldo, "Şiddetli bir grip geçirdiğim için cuma gününden bu yana hastanedeyim, ancak her şey kontrol altında. Önümüzdeki gün taburcu olup evime döneceğim. Herkese destek mesajları için teşekkürler." ifadelerini kullanmıştı.

Kariyeri boyunca Cruzeiro, PSV Eindhoven, Barcelona, Inter, Real Madrid, Milan ve Corinthians kulüplerinde forma giyen Ronaldo, 2011 yılında futbol hayatına nokta koymuştu. Brezilya Milli Takımı'yla 1994 ve 2002 yıllarında Dünya Kupası şampiyonlukları yaşayan efsanevi isim, 1996, 1997 ve 2002 yıllarında dünyada yılın futbolcusu unvanının sahibi olmuştu.